select * from gruzja_place where id = 20
PARK NARODOWY BORDŻOMI-KARAGAULI

Lokalizacja

Park Narodowy znajduje się w centralnej części Gruzji, rozmieszczony w paśmie Małego Kaukazu na terenie dwóch regionów: Imeretii i Samcche-Dżawachetii. Park oddalony jest o ok. 170 km od Tbilisi.

PARK NARODOWY BORDŻOMI-KARAGAULI

Park został założony w 1995 roku przy współpracy ze Światowym Funduszem na rzecz Przyrody i rządem Niemiec. Oficjalne otwarcie Parku Narodowego nastąpiło w 2001 roku. Jednak pierwsza próba ochrony tych terenów została podjęta pod koniec XIX wieku przez Michała Romanowa – wielkiego księcia Rosji, który pełnił funkcję generała-gubernatora Kaukazu w tym czasie. Podczas swojego pobytu w Gruzji zauważył piękno i duży potencjał lasów w okolicach Bordżomi. Postanowił wybudować tam swoją rezydencję i surowo zabronił polowania na tych terenach bez uzyskania pozwolenia. Tym samym dał podstawy do założenia w tym miejscu późniejszego parku narodowego. Dziś chronione tereny zajmują ponad 70 ha, przez co park Bordżomi-Karagauli jest jednym z największych parków narodowych w Europie. 

 

Turystyka

Atutem parku jest nie tylko wspaniała przyroda w postaci dziewiczych lasów i alpejskich łąk, ale też liczne historyczne obiekty, które się tu znajdują. Na trasie wędrówki można zobaczyć cerkwie, monastyry i twierdze, pochodzące z IX – XIII wieku oraz ruiny wioski z okresu brązu.
Obecnie na terenie parku jest wyznaczonych 9 oficjalnych szlaków turystycznych. Są one zróżnicowane pod względem długości, czasu pokonania trasy i trudności, dzięki czemu turyści mają możliwość wybrania opcji, która odpowiada ich preferencjom i kondycji. Wyprawy w Bordżomi-Karagauli mogą trwać od 1 do 3 dni, szlaki są oznaczone a na terenie parku znajdują się punkty noclegowe. Odwiedzający park mogą wybrać jedno z 5 wejść: Atskuri, Panavi, Nunisi, Bordżomi i Marelisi i obowiązkowo zarejestrować się na wstępie. 

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus