select * from gruzja_place where id = 23
CHEWSURETIA

Lokalizacja

Chewsuretia położona jest w dolinach gór Wielkiego Kaukazu na północy kraju i graniczy z Czeczenią.  Chwesuretia jest integralną częścią regionu Kachetia. Ten górski region zajmuje powierzchnię 1050 km 2 i graniczy od północy z dwoma republikami rosyjskimi: Inguszetia i Czeczenią, a od wschodu z gruzińska Tuszetią. 

CHEWSURETIA

Chewsuretia jest wymarzonym miejscem dla ludzi, którzy lubią odwiedzać miejsca, które nie znajdują się na głównym szlaku turystycznym i gdzie największą atrakcją jest natura. W okresie wiosenno-letnim góry Chewsuretii przyciągają swym pięknem i tajemniczością, natomiast zimą region pozostaje poza zasięgiem turystów, gdyż jedyna droga, która łączy Chewsuretię z resztą kraju, przez ponad pół roku jest nieprzejezdna, ze względu na zalegający tam śnieg. Zdobycie głównego miasta regionu – Szatili jest już sporym osiągnięciem i atrakcją. Do Szatili z Tbilisi prowadzi droga o długości ok. 150 km, ale na jej pokonanie trzeba przeznaczyć ok. 5 -6 godzin. Droga jest bardzo wyboista, wąska i prowadzi przez zachwycające, acz niebezpieczne przełęcze górskie.

Informacje ogólne

Chewsuretia to region, który na przestrzeni wieków nie dał się podbić żadnemu z najeźdźców, którzy atakowali Gruzję. Wysokie góry stanowiły skuteczna zaporę przed wrogiem. Poza tym Chewsurowie słyną z zamiłowania do wolności, z odwagi i wielkiej waleczności. Niektóre teorie mówią nawet o tym, że Chewsurowie to potomkowie krzyżowców, choć uargumentowanie tej tezy upatruje się głównie w obecnym na tradycyjnych strojach chewsurskich motywie krzyża  Wśród górali z Chewsuretii  obowiązującą religią jest prawosławie, które jednak nie zostało tu zaszczepione w takim stopniu, jak w pozostałych częściach Gruzji.  Z tego powodu w praktykach religijnych Chewsurów widoczne są liczne zwyczaje pogańskie, które łączą się z tradycją chrześcijańską. Ludność zamieszkująca te tereny posiada swój dialekt oraz, ze względu na izolację od innych części kraju, posiada swoje tradycje i zwyczaje, do których również dzisiaj się stosuje. Mieszkańcy Chewsuretii zajmują się głównie hodowlą i wypasem bydła oraz owiec, obecnie mają również szansę zarobić na branży turystycznej. Jednak życie w surowych, górskich warunkach nie jest łatwe i spora część mieszkańców opuszcza swoje rodzinne strony. Proces wyludniania się Chewsuretii rozpoczął się już w latach 80. XX wieku i dalej postępuje. Znaczna część mieszkańców opuszcza góry na okres zimowy, kiedy Chewsuretia zostaje odcięta od świata na około pół roku. Charakterystyczne dla krajobrazu Chewsuretii są kamienne wioski – twierdze, umieszczone w dolinach lub na stromych wzgórzach. Robią one niesamowite wrażenie na odwiedzających: do najpopularniejszych i najlepiej zachowanych należą niewątpliwie: Szatili, Muco, Chachabo. 

Turystyka

Chewsuretia to idealne miejsce do trekkingów jedno lub kilkudniowych. Popularną i godną polecenia trasą jest odcinek Szatili – Dżuta. Droga zajmuje 3 dni, a pokonanie jej oprócz wielkiej satysfakcji gwarantuje zapierające dech w piersi widoki. Mając dobre mapy lub przewodnika można się wybrać na kilkudniową pieszą lub konną wycieczkę, która ukaże nam piękno regionu. Do wyprawy trzeba się dobrze przygotować – odpowiedni sprzęt, ubiór, umiejętności i prowiant, który najlepiej ze sobą przywieść, np. z Tbilisi, gdyż górskie wioski nie są zbyt dobrze wyposażone nawet w podstawowy artykuły spożywcze.  

Informacje praktyczne

Chewsuretię można odwiedzać tylko w miesiącach wiosennych i letnich, najpewniejszy przedział czasowy to maj-wrzesień. Jadąc do Szatili czy też innej miejscowości w regionie należy dobrze obliczyć czas potrzebny na pokonanie drogi, żeby dotrzeć do celu przed zmrokiem. Droga jest wąska i bywa niebezpieczna, szczególnie nocą. Będąc w Chewsuretii trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będziemy mieli dostępną sieć komórkową. Warto też ze sobą zabrać prowiant, ponieważ nie  często na swojej drodze będziemy spotykać sklepy, a te które będziemy mijać nie są zbyt dobrze zaopatrzone. Noclegi najczęściej można znaleźć w domach u miejscowych – wystarczy zapytać lub wypatrywać znaków z napisem „guesthouse”. 

Ciekawe miejsca/zabytki

Muco

Szatili

Chachabo

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus