select * from gruzja_place where id = 24
ADŻARIA

ADŻARIA

Adżaria to jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji, ze swą niesamowitą przyrodą, bliskością do Morza Czarnego, ciepłym klimatem i jeszcze cieplejszymi ludźmi, bogatym folklorem i dziedzictwem kulturowym. O różnorodności adżarskiej przyrody świadczą malownicze krajobrazy górskie, morskie pejzaże, parki i rezerwaty. Jednak turyści ciągną do Adżarii także ze względu na pyszne dania lokalnej kuchni.

Właśnie w tym regionie możemy odwiedzić Ogród Botaniczny, gdzie obok siebie rosną rozmaite gatunki roślin z całego świata, z różnych stref klimatycznych. Dowodem na bogactwo zasobów naturalnych tego regionów mogą być liczne tereny chronione, m.in. Park Narodowy Mtirala, obszary chronione Kobuleti, rezerwat Kintrishi czy Park Narodowy Machakhela. Miejsca te są wręcz wymarzone dla zwolenników eko-turystyki.

Odwiedzający ten region mogą rozkoszować się pysznym winem, produkowanym z unikalnych winogron z Adżarii, skosztować różnorodnej adżarskiej kuchni, zaznajomić się z miejscowym folklorem, odwiedzić winnice Chkhaveri oraz nabyć liczne lokalne pamiątki.

Unikalna romańska twierdza Gonio, której powstanie datuje się na I w.n.e łączy ten region z okresem antycznym i bizantyjskim. Kilka kilometrów dalej znajduje się zabytkowa twierdza Petra, która niejako łączy to co w Gruzji zachodnie z tym co dąży do wschodu i kojarzone jest z Bizancjum, czy obecnymi regionami Iranu  i Armenii.

Batumi, jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Gruzji to stolica Adżarii. Znajdziemy tu połączenie nowoczesności ze starą, zabytkową zabudową miasta.

Informacje ogólne

Głównym miastem Adżarii jest Batumi, które jest ważnym miastem portowym Gruzji. Adżaria posiada status autonomii – oficjalna nazwa regionu brzmi Adżarska Republika Autonomiczna. Mieszkańcy Adżarii otrzymali pewną dozę niezależności ze względu na odmienność wyznaniową oraz kulturową od reszty Gruzinów. Adżarowie to ludność gruzińska o wyznaniu muzułmańskim. Islam na tych ziemiach jest obecny od czasów, kiedy Turcy osmańscy najechali i zajęli Adżarię w XVII wieku. Przed nimi region, jak i reszta kraju, był niepokojony obcymi najazdami Persów, Arabów i Mogołów. Od XVII wieku ludność tego nadmorskiego regionu masowo zaczęła przechodzić na islam, który w końcu stał się religią dominującą. Właśnie ze względu na odmienność konfesji bolszewicy postanowili utworzyć z Adżarii autonomiczną republikę w granicach Gruzji. Po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości w 1991 roku Gruzińska Cerkiew Prawosławna podjęła aktywne działania, mające na celu przyjęcie chrześcijaństwa przez mieszkańców Adżarii. Misja zakończyła się powodzeniem: obecnie większość Adżarów jest chrześcijanami. 
Adżaria jako region autonomiczny, w przeciwieństwie do niektórych w Gruzji, nigdy nie walczyła o odłączenie się od państwa gruzińskiego. Jednak w burzliwym okresie po ogłoszeniu niepodległości Gruzji, rządzący Adżarią Asłan Abaszydze wykazał się samowolą oraz  nieposłuszeństwem wobec centralnej władzy państwowej i prowadził w Adżarii samodzielne rządy. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w 2004 roku, po rewolucji róż i po przejęciu fotela prezydenta przez Micheila Saakaszwilego. Od 2004 roku Adżaria, nadal posiadająca status autonomii, pozostaje posłuszna wobec Tbilisi.

Geografia

Region Gruzji położony na południowym-zachodzie kraju, tuż przy granicy z Turcją. Adżaria graniczy z dwoma innymi gruzińskimi regionami: od północy z Gurią, a od wschodu z Samcche-Dżawachetią. Adżaria to nadmorski region, który oprócz dostępu do Morza Czarnego przyciąga również górami, należącymi do pasma Kaukazu Małego: Góry Mescheckie i Góry Szawszeckie. Najwyższy szczyt mierzy 2812 m. n. p. m. i nosi nazwę Chewa.

 

Obszary chronione i dobra naturalne
Łączna powierzchnia obszarów chronionych w Gruzji to 520.272,85 hektarów, co stanowi 7% całkowitej powierzchni kraju. 75% obszarów chronionych jest pokryte lasami. Według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody na terenie Gruzji znajduje się obecnie: 16 ścisłych rezerwatów przyrody,  10 parków narodowych,  18 rezerwatów ochrony gatunkowej/siedliskowej, 24 pomniki przyrody, 2 obszary chronionego krajobrazu/morza.
Pierwszy obszar chroniony w Gruzji, tj. Rezerwat Przyrody w Lagodekhi został założony w 1912 roku.
Obszary chronione mają szczególne znaczenie dla rozwoju turystyki. Kobuleti, Kintrishi, Mtirala czy Machakhela odgrywają ważną rolę w zwiększaniu unikalności terenów Gruzji i w utrzymaniu jej ekologicznej równowagi. Każde z tych miejsc oferuje wiele możliwości: trasy wodne, trasy etnologiczne czy obserwacja ptaków. Na terenie Adżarii znajdują się 4 obszary chronione.

Turystyka

Adżaria to miejsce zarówno dla wczasowiczów, którzy lubią spędzać czas w nadmorskich kurortach, jak i dla aktywnych podróżników. Raj dla plażowiczów to Kobuleti, Batumi czy Sarpi, gdzie znajduje się pełne zaplecze turystyczne i wypoczynkowe. W Batumi oprócz plażowania można również odwiedzić ogród botaniczny, świątynie różnych wyznań, twierdzę Gonio (12 km od Batumi), delfinarium i uczestniczyć w licznych ulicznych koncertach czy pokazach tańca gruzińskiego. Dla bardziej aktywnych godnym polecenia jest wycieczka do parku Mtirala i gór Kaukazu Małego, gdzie jest możliwość zobaczenie innego oblicza Adżarii.

Informacje praktyczne

Adżarię można odwiedzać przez cały rok. Klimat jest tu łagodny, więc zimą średnia temperatura to -2°C. Jeżeli niekoniecznie chcemy się tylko opalać i zażywać kąpieli w Morzu Czarnym, warto odwiedzić ten region poza szczytowym sezonem, kiedy Batumi nie jest zalane przez rzeszę turystów. Będąc w Adżarii koniecznie trzeba spróbować tutejszej odmiany chaczapuri (nawet jeśli niektórych nie przekonuje wygląd potrawy, naprawdę warto!) oraz skusić się na rybę – mamy pewność, że będzie świeża i przygotowana w najprostszy, a więc najlepszy sposób. Ludzie, którzy planują podróż w adżarskie góry warto, aby posiadali własny środek transportu, albo na miejscu wynajęli np. taksówkę – marszrutki nie jeżdżą w tamtym kierunku zbyt często.

Ciekawe miejsca/zabytki

 

Batumi - świątynie

Batumi - muzea/galerie

Batumi - pomniki

Batumi - nowoczesne miasto

Batumi - przyroda

Batumi - pozostałe obiekty

Park Mtirala

Ciekawostki

10 powodów dla których warto odwiedzić Batumi
 

1. GRUZIŃSKA GOŚCINNOŚĆ
Wyjątkowa gościnność i życzliwość mieszkańców Gruzji sprawia, że każda wizyta w tym kraju jest szczególna. W górach Kaukazu, a szczególnie w Gruzji, każdy obcokrajowiec jest utożsamiany z gościem, w rozumieniu jeszcze z czasów starożytnych. Gruzini w sposób wyjątkowy traktują swoich gości, dlatego każde spotkanie z miejscowymi pozostawia po sobie wspaniałe wspomnienia.

2. GRUZIŃSKIE SUPRY I TRADYCJA TAMADY

Gruzińska supra, czyli uroczysta biesiada nie ma swojego odpowiednika nigdzie na świecie. Kultura wygłaszania toastów funkcjonuje w wielu krajach, jednak fenomen „stanowiska” Tamady jest najsilniejszy właśnie w Gruzji. Tamada to osoba, która przewodniczy całej biesiadzie, więc jest to funkcja bardzo zaszczytna. Tamada powinien posiadać szczególne cechy, powinien być elokwentny i wykształcony, dobrze znać historię i kulturę Gruzji, musi być towarzyski, mieć poczucie humoru i zdolności muzyczne. Musi znać nie tylko rozmaite toasty ale powinien także zabawiać gości rozmową, ciekawymi historiami czy pieśniami. Gruzińska supra jest mocno zakorzeniona w kulturze i tradycji tego narodu a także w jego tożsamości narodowej. Stąd zachowanie tych tradycji do dzisiejszych czasów. Podobno istnieje około 300 różnych toastów, z czego niektóre są wręcz obligatoryjne podczas każdej supry.

3. ADŻARSKA KUCHNIA I WINO

Tradycyjna gruzińska uczta jest prawdziwym spektaklem różnorodnych dań, sposobów ich przyrządzenia, tradycji ich ułożenia na stole i innych rytuałów. Kuchnia adżarska jest nieodłącznym elementem kuchni gruzińskiej, jednak bardziej są w niej widoczne wpływy z kuchni azjatyckich. W daniach adżarskich przeważają produkty nabiałowe. Najbardziej charakterystycznym daniem lokalnym jest adżarskie chaczapuri – w kształcie łódki. Ważnym elementem kuchni adżarskiej są także słodycze. Ponadto tradycje winiarskie są tutaj bardzo starannie pielęgnowane, czego efektem jest ponad 50 gatunków winorośli uprawianych do dziś.

4. DŁUGI SEZON KĄPIELOWY, ŚWIEŻE POWIETRZE, NIEZAPOMNIANE KRAJOBRAZY

Batumi jest atrakcyjną destynacją nie tylko na wyjazdy letnie, ale także w okresie wiosny i jesieni. Opalanie i pływanie w morzu są możliwe praktycznie już od początku maja, ale region nadmorski jest chyba najprzyjemniejszy w miesiącach wrzesień-październik, kiedy jest już babie lato. W Adżarii lato jest gorące a zima dość ciepła. Adżaria oferuje turystom jednak nie tylko wspaniałe morze, możemy odwiedzić tutaj także niesamowite góry. Wystarczy kilka godzin jazdy z Batumi aby znaleźć się na wysokości 2000-2500m. n.p.m. I właśnie to przyciąga turystów do Adżarii: unikalne połączenie gór i morza, piękne krajobrazy i czyste środowisko.

5. HISTORCZYNA I NOWOCZESNA ARCHITEKTURA
Batumi jest jednym z najstarszych miast w Gruzji. Pierwotna nazwa miasta brzmiała „Batus” i została wspomniana już w IV w.p.n.e.  Ciekawa przeszłość historyczna w znacznym stopniu zdeterminowała obecny rys architektoniczny Batumi.. W XIX w. w okresie tzw. Porto Franco, wielu europejskich architektów brało udział w modernizowaniu miasta. W czasach sowieckich i postsowieckich miasto było przekształcane w ważny port morski i popularny kurort wypoczynkowy. Te wszystkie zmiany niejako tworzyły obecny wygląd miasta, gdzie oprócz nowoczesnych, ciągle powstających budowli możemy zobaczyć budynki z dawnych epok.

6. DELFINARIUM
Delfiny bardzo często możemy zobaczyć pływające na wolności w Morzu Czarnym, dlatego delfin stał się niejako symbolem miasta Batumi. Rzeźby delfinów można znaleźć niemal na każdym kroku w całym mieście. Delfinarium zostało założone w Batumi w 1974 roku i stanowi prawdziwą wizytówkę miasta oraz ciekawą atrakcję turystyczną. Pokazy są prowadzone w 3 językach a możliwość pływania z delfinami może stać się niezapomnianą pamiątką z wakacji. 

7. JEDEN Z NADŁUŻSZYCH NADMORSKICH BULWARÓW NA ŚWIECIE
Budowę nadmorskiego bulwaru w Batumi rozpoczął francuski ogrodnik w 1881 roku. Od tego czasu promenada jest cały czas rozbudowywana i modernizowana, pojawiają się coraz to nowe fontanny i rzeźby. Obecnie promenada ma 8 km długości i wyróżnia się atrakcyjnymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, wspaniałymi magnoliami i palmami, licznymi fontannami, kawiarniami czy atrakcjami dla dzieci.

8. OGRÓD BOTANICZNY – JEDEN Z NAJBOGATSZYCH W EUROPIE
Jeśli kochasz naturę, wspaniałe pejzaże morskie, zapach roślin i kwiatów, to Ogród Botaniczny w Batumi jest właśnie dla Ciebie. Miejsce to nie ma swojego odpowiednika na świecie pod względem różnorodności gatunków roślin z różnych stref klimatycznych, które rosną tu obok siebie w idealnej harmonii. Można tu zobaczyć kanaryjskiego daktylowca i japońską sakure rosnące tuż obok siebie i ponad tysiąc gatunków kwiatów z całego świata.

9. RÓŻNE TYPY TURYSTYKI I BOGACTWO ŚRODOWISKA NATURALNEGO
Adżaria, razem z nadmorskim kurortem Batumi i regionem górskim, staje się coraz popularniejszym celem wypraw turystycznych. Region znajdujący się ok. 1500-2000 m.n.p.m. jest idealny na wyjazdy przez cały rok. Adżarskie powietrze słynie ze swej wysokiej jonizacji, więc jest bardzo zdrowe. Dodatkowo liczne tereny chronione w Adżarii stanowią gratkę dla zwolenników eko-turystyki.

10. GRUZIŃSKA KULTURA I UNIKALNY FOLKLOR
Gruzja jest jednym z najstarszych krajów chrześcijańskich na świecie a co za tym idzie z bardzo bogatą tradycją i kulturą. Gonio, jeden z najstarszych ośrodków w Gruzji, znajduje się właśnie na terytorium Adżarii. Osada jest zamieszkiwana od VIII-VII w.p.n.e. Twierdza w Gonio została wzniesiona przez Rzymian i jest ściśle powiązana z greckim mitem o Argonautach. Adżaria słynie także ze swych kamiennych mostów czy różnorodnych obiektów sakralnych. Klasztory Gelati i Bagrati znajdują się zaledwie kilka godzin jazdy od Batumi. Okolice Tbilisi i Mschety są także bardzo bogate we wspaniałe zabytki. Jednak nie tylko kultura materialna świadczy o wyjątkowości Gruzji, ale jej różnorodna kultura tańców i pieśni. Pieśni i tańce adżarskie zajmują szczególne miejsce w kulturze ogólno-gruzińskiej.

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus