select * from gruzja_place where id = 25
SWANETIA

Lokalizacja

Region Gruzji położony na północy kraju, sąsiadujący z zachodu z Abchazją, a od północy z rosyjskimi republikami Kaukazu Północnego. Region znajduje się w pasie gór Wielkiego Kaukazu, w górnym biegu rzeki Inguri.

SWANETIA

Górski region Gruzji, znajdujący się na północy kraju, który przyciąga swoją tajemniczością. Do Swaneti prowadzi tylko jedna górska droga, a jeszcze kilka/kilkanaście lat temu nikt w te rejony nie docierał.  Swanetia położona jest u ujścia górskiej rzeki Inguri wśród fascynujących gór Wielkiego Kaukazu. Miejsce wymarzone dla ludzi, którzy w górach szukają spokoju i pięknych widoków, a nie tłumu turystów.

Informacje ogólne

Swanetia słynie głównie z wież obronno – mieszkalnych pochodzących z XII wieku, które do dnia dzisiejszego możemy podziwiać  w górskich dolinach na tle wysokich gór. Baszty, które w języku gruzińskim nazywane są koszki, stoją niemal przy każdym domu i są w całkiem dobrym stanie, biorąc pod uwagę ich wiek. W przeszłości służyły do obrony mieszkańców przed wrogimi najazdami. Co prawda Swanetia ze względu na naturalną barierę w postaci wysokich gór i trudnych terenów nie często padała ofiarą  obcych inwazji, ale wśród górskiej ludności bardzo rozpowszechniona była tradycja krwawej zemsty. Baszty umożliwiały obserwacje okolicy, kontaktowanie się między sobą mieszkańców wsi i dawały schronienie rodzinie. Wieże były najczęściej 4-poziomowe i pozwalały na przechowywanie w nich całego dorobku rodziny. 
Swanetię zamieszkują Swanowie – ludność posiadająca swój język – swański, spokrewniony z gruzińskim, ale niezrozumiały dla Gruzinów spoza rejonu. Swanowie mają również swoje obyczaje i  kuchnię, które powstawały w wyniku izolacji od reszty Gruzji.
Stolicą Swanetii jest Mestia, gdzie możemy zobaczyć niesamowite połączenie tradycji z nowoczesnością. Obok średniowiecznych baszt stoją nowe, zadbane miejskie zabudowania, nowoczesny budynek policji czy też lotnisko.  Mestia jest głównym, największym centrum turystycznym w Swanetii z dużym zapleczem noclegowym. W centrum miasta, obok małego parku znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie z pewnością uzyskamy interesujące nas informacje.
Swanetia ze względu na zabytkowe budowle, głównie wieże obronno – mieszkalne i swoją wyjątkową tradycję została wpisana na listę UNESCO w 1996 roku.

Turystyka

W regionie Swanetii znajdują się najbardziej popularne i wymagające dużego doświadczenia wspinaczkowego szczyty. Są to: Szchara – najwyższy szczyt Gruzji o wysokości 5201 m.n.p.m., 
Tetnuldi – 4858 m.n.p.m. oraz  Uszba (zwana przez miejscowych „Wiedźmą”) – 4710 m.n.p.m. Przez to Swanetia często gości alpinistów, którzy planują zdobycie tych trudnych i kapryśnych szczytów. Są to też świetne tereny do trekkingów, pieszych wędrówek i wypraw konnych, a zimą także do jazdy na nartach.

Informacje praktyczne

Swanetię można odwiedzać przez cały rok. Latem czekają na nas piesze wędrówki w górach, a zimą stok narciarski ze świetnymi warunkami do jazdy na nartach. Podróżując samodzielnie bądźmy ostrożni na drodze prowadzącej do Swanetii – jest wąska i stosunkowo często można trafić na osuwiska ze skalnych ścian, znajdujących się tuż nad drogą. Można też skorzystać z marszrutki, które odjeżdżają do Mestii z Zugdidi. Cena to 10 lari (20 zł).

Ciekawe miejsca/zabytki

Uszguli

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus