select * from gruzja_place where id = 75
PARK MTIRALA

Lokalizacja

Park leży na terenie regionu Adżaria, w dystrykcie Kobuleti. Terytorium parku zajmuje przede wszystkim zachodnia część adżarsko-imeretyńskiego pasma górskiego. Mtirala jest oddalona od Batumi o 25 km, zajmuje powierzchnię 15,8 ha i jest położona na wysokości 1, 381 m. n. p. m.

PARK MTIRALA

Park Mtirala powstał w 2006 roku z inicjatywy gruzińskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych przy współpracy ze Światowym Funduszem na Rzecz Przyrody i rządem norweskim. Park to najbardziej wilgotny i deszczowy region Gruzji, opady sięgają tam nawet 4520 mm rocznie. Ten czynnik bezpośrednio wpłynął na nazwanie parku – mtirala, co oznacza „płacz”. Duża wilgotność, częste opady i mgły sprawiają, że park Mtirala jest wyjątkowy i warty odwiedzenia. Pod ochroną parku pozostaje specyficzna flora i fauna kolchidzka, w tym rzadkie i zagrożone gatunki endemiczne i reliktowe. Roślinność jest bardzo bogata i zróżnicowana: 284 zarejestrowane gatunki, 202 rodzaje i 68 rodzin (16 gatunków to gatunki endemiczne). Na faunę występującą w parku składa się 95 gatunków, z których 23 są wpisane na Czerwoną Listę Gruzji: ryś, niedźwiedź brunatny, kaukaska wiewiórka, kaukaska salamandra, biała żmija, motyle – Apollo i kaukaski feston. Na terenie parku można znaleźć przykłady starego, tradycyjnego budownictwa: drewniane domy, młyny wodne, pochodzące nawet z wczesnego średniowiecza kamienne mosty. W niedalekiej okolicy parku widoczne są również ruiny twierdzy, często pochodzących nawet sprzed początku naszej ery oraz stare meczety gruzińskich muzułmanów – Adżarów. Park Mtirala to  interesujący punkt na mapie Gruzji. Ze względu na dużą wilgotność lasy wyglądają jak dżungla, a spacerując napotkamy piękny wodospad i oczka wodne. Mtirala to park, gdzie można spacerować, uprawiać trekking,  jeździć na rowerze, jeździć konno i obserwować ptaki. Przede wszystkim jest to świetne miejsce, aby miło spędzić dzień.

Informacje praktyczne

Planując wyprawę do parku Mtirala najlepiej rozpocząć od miejscowości Chakvi, oddalonej o 15 km od Batumi. Stamtąd do parku pozostało jeszcze 10 km asfaltowej drogi, którą wytrwali mogą pokonać na piechotę lub można skorzystać z transportu samochodowego. Marszrutki odjeżdżają z Chakvi bardzo wcześnie rano, ale można też wynająć taksówkę – droga tam i z powrotem kosztuje ok. 50 lari (100 zł) lub mieć nadzieję na to, że uda się złapać autostop. Samochodem można dojechać tylko do centrum Chakvistavi, gdzie zaczynają się już szlaki turystyczne: zielony - 15 km i żółty – 7 km. Na terenie parku jest możliwość wynajęcia pokoju i przenocowania. 

Galeria zdjęć

comments powered by Disqus