Religia

W Gruzji dominującą religią jest prawosławie. Dodatkowo - Gruzja jest drugim państwem na świecie (po Armenii), które przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową - w 326 roku naszej ery.

Bez względu na ogromny szacunek dla chrześcijaństwa, mieszkańcy Gruzji z należną tolerancją i czcią odnoszą się do wyznawców innych religii, któych w tym państwie nie brakuje. Największą grupę spośród mniejszości religijnych stanowią tutaj muzułmanie. Część Abchazów, a także Gruzinów zamieszkujących południowo-zachodnie rejony kraju (m.in. Adżarię) wyznaje islam doktryny sunnickiej. Azerzy, Asyryjczycy, i Kurdowie także są muzułmanami. Ormianie, Grecy i Rosjanie mają własne oddzielne cerkwie. W Gruzji żyje również niewielka liczba katolików.

 

Historia religii

Według podań właśnie do Gruzji miała udać się Bogurodzica z misją apostolską, niosąc ze sobą do nowych ziem naukę Chrystua. Dlatego też Gruzja jest uznawana za kraj wybrany przez Najświętszą Bogurodzicę, która stała się patronką tych ziem.

Jednakże zgodnie z wolą Zbawiciela Bogurodzica pozostała w Jerozolimie. Zamiast niej do Gruzji udał się Święty Apostoł Andrzej - Pierwszy Powołany. Święty zabrał ze sobą Święty Obraz Bogurodzicy i ze słowami Ewangelii na ustach odwiedził wiele gruzińskich miast i osad. W miesicie Ackuri (nieopodal dzisiejszego Achalcyche) za sprawą modlitwy Apostoła zmartwychwstał umarły i ten właśnie cud pchnął mieszkańców miasta do przyjęcia Chrztu Świętego. Apostoł zostawił w mieście ikonę Bogurodzicy. Dlatego też święto ku czci Ackurskiej ikony Najświętszej Bogurodzicy ma miejsce 15/28 sierpnia.

W tym czasie na terytorium dzisiejszej Gruzji istniały dwa państwa gruzińskie: wschodnio-gruzińskie - Kartili (Iweria) i zachodnio-gruzińskie Egrisi (Kolchida). Apostoł Andrzej nauczał tak we Wschodniej jak i w Zachodniej Gruzji.

Potwierdzają to gruzińskie kroniki oraz greckie i łacińskie źródła.

Pierwsze wieki chrześcijaństwa w Gruzji były naznaczone prześladowaniami. Jednakże już w 326 roku naszej ery w starożytnej Gruzji chrześcijaństwo zostało ogłoszone religią państwową dzięki naukom Świętej "Rawnoapostolnoj" Niny (święta ku jej czci obchodzone są 27 stycznia oraz 1 czerwca - w Gruzińskiej Cerkwi uznawane za jedne z najważniejszych dni w kalendarzu). Wypełniając wolę Najświętszej Bogurodzicy, Święta Nina wyruszyła do Gruzji z Jerozolimy i ostatecznie umocniła w tym kraju wiarę chrześcijańską, będąc inicjatorką wzniesienia wielu świątyń ku czci Świętego Jerzego. Gruzja wybrała Świętego Jerzego na swojego niebiańskiego patrona. Najstarszą relikwią Gruzji jest Chiton Chrystusa, znajdujący się w katedrze w Mcchecie. Miejsce to jest i zawsze będzie centrum religijnego życia narodu gruzińskiego. Tutaj mieści się świątynia katedralna wzniesiona ku czci 12 apostołów - Sweti Cchoweli.
Drugą w kolejności najważniejszą gruzińską relikwią jest grób Szymona Kananejczyka - ucznia i towarzysza apostoła Andrzeja.

W IV wieku Gruzja już mocno stąpała po drodze chrześcijaństwa i zawsze niezachwianie broniła nauki prawosławia. Między innymi przed zewnętrznymi najeźdźcami: Persami i Arabami, Turkami Seldżuckimi, Mongołami, Osmanami, którzy starali się krzewić własną wiarę w Gruzji. Za wiarę w Chrystusa męczeńską śmierć poniosło wielu ludzi, tak kapłanów, jak i zwykłych wyznawców. Historia Świata nie zna innych przykładów tak wielkiego poświęcenia - jak ten, gdy wieniec męczeński przyjęło jednocześnie 100 000 osób. Mieszkańcy Tbilisi, odmawiając wykonania rozkazu Chorezmszacha Dżalaletdina, by sprofanować ikony, przechodząc przez most, na którym zostały ułożone - zostali zabici mężczyźni, dzieci i starcy. Wydarzenie miało miejsce w 1226 roku. Święta ku ich pamięci jest obchodzone 13 listopada. W 1386 roku orda Tamerlana zgładziła mniszki Kwabtakhewskiego monastyru. W 1616 roku w czasie najazdu szacha Abbasa śmierć męczeńską poniosło 6000 mnichów monastyru Dawid Garedży.

Mimo swej tragicznej historii Gruzińska Cerkiew (od XI wieku z katolikosem-patriarchą na czele) zawsze zajmowała się krzewieniem oświaty. Na terytorium całego kraju znajduje się niezliczona liczba cerkwi i monastyrów, a wiele spośród nich stała się centrami oświaty w kraju. W XII wieku wielki gruziński car Dawid IV założył monastyr Gelati (nieopodal miasta Kutaisi), a przy nim akademię, która w całym prawosławnym świecie była uznawana za największą szkołę teologiczno-naukową.

Na początku XIX wieku Gruzja została przyłączona do Rosyjskiego Imperium. Został utworzony Gruziński Egzarchat. W marcu 1917 roku, po rewolucji została odbudowana niezależność Gruzińskiej Cerkwi. Pierwszym Katolikosem-Patriarchą został wybrany słynny działacz na rzecz Cerkwi - Kirion II. Od 1977 do dziś funkcję Katolikosa-Patriarchy całej Gruzji pełni Arcybiskup Mcchety-Tbilisi Jego Świątobliwość Eliasz II.

Na terytorium Gruzji znajduje się ogromna liczba chrześcijańskich relikwii. Każdego roku pielgrzymki do świętych miejsc odbywają setki turystów.