Taniec

Do dziś toczą się spory o wyznaczenie miejsca w historii, kiedy narodziły się gruzińskie tańce ludowe. Niektórzy twierdzą, że pierwsze świadectwa dotyczące gruzińskiego folkloru tanecznego sięgają jeszcze czasów przed naszą erą. Według greckiego historyka Ksenofonta (IV w. p.n.e.) świecka muzyka, a także wojenne i taneczne melodie były bardzo popularne wśród gruzińskich plemion. Gruzini nawet do bitwy szli tańcząc i śpiewając. W folklorze tego narodu zachowały się tańce rytualne tak pogańskiej, jak i chrześcijańskiej epoki.
Gruzińskie tańce są skomplikowane i zróżnicowane. Prawie każdy taniec ma własne chrakterystyczne cechy. W Gruzji wyróżnia się trzy rodzaje tańca: solo, w parach oraz tańce grupowe. Kobiety poruszają się z gracją, wykonując małe kroczki. Mężczyźni zaś demonstrują swoją wojowniczość, która wyraża się w szybkich ruchach, wysokich podskokach i śmiałych piruetach. Plecy - tak u kobiety, jak i u mężczyzny - zawsze są wyprostowane i nieruchome. Po ruchach, postawie, manierach tancerza - mieszkańcy Kaukazu mogli osądzić czy warto oddać mu córkę za żonę, czy też nie. Natomiast kobiety płyną w tańcu jak łabędzie po tafli wody...

Gruzińska kultura taneczna jest bogata i różnorodna. Na przestrzeni wielu wieków formowała się ludowy styl wykonania i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy taniec odzwierciedla życie regionu, w którym się narodził, a co za tym idzie - jest inny od wszystkich, wyjątkowy. Tańce górali, takie jak chewsuruli, kazbeguri czy mtiuluri znacząco różnią się od tańców, które pochodzą z regionów nizinnych, takich jak aczaruli czy dawluri. Do każdego z tych tańców wykorzystywane są różne kostiumy, przypominające ubiory z dawnych lat danego regionu.

 

Najpopularniejsze tańce gruzińskie:

 

Kartuli - może on przypominać widzom wesele. Jest to prawdziwie romantyczny taniec. Wykonywany przez parę tancerzy, ma łączyć w sobie grację i delikatność kobiety oraz dumę i miłość mężczyzny. Taniec pokazuje, że nawet zakochany mężczyzna zachowuje honor i dobre maniery, tancerz nie zbliża się bowiem do kobiety i utrzymuje odpowiedni dystans. Spojrzenie mężczyzny zawsze skirowane jest na kobietę-partnerkę, tak jakby tylko ona istniała w całym świecie. Tors mężczyzny zawsze pozostaje nieruchomy. Z drugiej strony - kobieta zawsze ma spuszczony wzrok i płynie po podłodze jak łabądź po powierzchni jeziora. 
Kartuli składa się z pięciu kolejnych etapów: mężczyzna zaprasza kobietę, aby do niego dołączyła, po czym zaczynają tańczyć razem, następnie mężczyzna tańczy sam, potem solo tańczy kobieta, a na zakończenie oboje powtórnie tańczą razem. Taniec wyraża rycerskość gruzińskiego mężczyzny w odniesieniu do kobiety, pokazuje jego wielki szacunek do partnerki.

 

Wojenny khorumi
Khorumi jest znany fanom gruzińskiego tańca jako wariant tańca wojennego. Pochodzi z Adżarii i początkowo był wykonywany tylko przez kilku mężczyzn jednocześnie, jednakże z biegiem czasu liczba tancerzy wzrosła. We współczesnej wersji - khorumi może wykonywać 30-40 mężczyzn. Niezależnie od tego, że liczba tancerzy wzrosła - sama forma tańca pozostała taka sama. 
Khorumi przenosi nas w świat gruzińskiej armii minionych wieków. Kilku mężczyzn wykonuje "preludium" do tańca, co wygląda tak jakby tancerze poszukiwali miejsca do rozbicia obozu wojskowego. Następnie wzywają armię na "pole bitwy". Wyjście armii jest niezywkłym widowiskiem. Jego intensywność, proste, ale wyraziste ruchy i dokładność linii budują na scenie atmosferę strachu. Taniec łączy w sobie temat podchodów, wojny i świętowania zwycięstwa, a także odwagi i sławy gruzińskich wojowników.
Jako że historia Gruzji obfitowała w wojny - khorumi jest zewem przeszłości, przypomina o tym, że pokój jest zawsze rezultatem wojny. Taniec ten wyraża bezgraniczną siłę charakteru Gruzinów.

 

Dynamiczny Aczaruli
Aczaruli narodził się w Adżarii. Wyróżnia się jaskrawymi, barwnymi kostiumami i żartobliwym charakterem, za który odpowiadają proste, ale dokładne ruchy tancerzy. Teniec ten jest wytwornym, lekkim, swawolnym flirtem między mężczyznami i kobietami. W odróżnieniu od kartuli - relacje między mężczyzną i kobietą są w tym tańcu mniej wymuszone i bardziej niebezpieczne. Aczaruli napełnia radością tak samych tańczących, jak i widzów.

Galeria zdjęć